data: Sob, 01-07-2017
godzina: 18:00
bilet: wstęp wolny
gdzie: Wrocławski Klub Formaty


Organizatorzy:

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział we Wrocławiu, Wrocławski Klub Formaty.


Podczas Festiwalu Kultury Kresowej wystąpią zespoły z Ukrainy:


AKSAMITKI - Przy Domu Polskim w Barze działa Dziecięcy Zespół Folklorystyczno – Etnograficzny „Aksamitki” jaki powstał w roku 1999. Zespół odnosi sukcesy pod kierownictwem pani Inny Miedwiediewej. W repertuarze „Aksamitek” znajdują się tańce kaszubskie, śląskie, lubelskie, biłgorajskie i podolskie, a także polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem. Zespół współpracuje z polskimi zespołami folklorystycznymi: „Przygoda” z Rybnika i „Powiśle” z Kwidzyna.

Poprzez taniec „Aksamitki” krzewią tradycje i kulturę polską na Ukrainie i w Polsce.


CANTICA ANIMA - Działający przy Domu Polskim w Barze chór kameralny „Cantica Anima” ma na swoim koncie liczne występy w Macierzy i na Ukrainie. W latach 1999 – 2005 był on wykorzystywany jako chór ćwiczebny w czasie kursów dla dyrygentów chórów polonijnych z Ukrainy. Od 2008 roku do chwili obecnej dyrygentem chóru jest, zasłużona dla kultury polskiej, pani Ludmiła Chałabuda.

Warsztaty chóralne cieszyły się dużym powodzeniem. Z najdalszych zakątków Ukrainy rokrocznie przybywali zainteresowani, którzy wracali w swoje strony bogatsi o zdobytą wiedzę, którą mogli następnie wykorzystać w pracy ze swoimi chórami.


SREBRNE GŁOSY - Zespół rozpoczął swoją działalność w 2010 roku z inicjatywy Prezesa WKOZP Alicji Ratyńskiej. Kierownikowi Zespołu, Irenie Godnej, udało się połączyć w jednym zespole ludzi różnych zawodów, zachwyconych pięknem polskich pieśni i miłością do śpiewu. Od tego czasu Zespół jest stałym uczestnikiem festiwali i konkursów polonijnych nie tylko w Winnicy, ale także w Kijowie, Odessie, Żytomierzu, Barze, Korostyniu. Podziwiała "Srebrne głosy" również publika z Polski – w Będzinie, Zabrzu, Bytomiu, Przedborzu, Wrocławiu, Kielcach, Busko-Zdroju, Starachowicach i Pułtusku. Wśród utworów Zespołu - najlepsze przykłady polskiej piosenki w aranżacji Ireny Godnej. Słuchacze zawsze odczuwają emocjonalny i charakterystyczny sposób wykonywania Zespołu. Głównym celem “Srebrnych głosów” jest zachowanie i wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Polaków Ukrainy, promowanie polskiej sztuki wokalnej.


WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!